Gaya Restoran’daki Sohbetimiz 2

Gaya Restoran’ındaki ikinci sohbetim Young Hee Lee hanımın dünya tatlısı kızları Eun Na hanımlaydı.Çok tatlı ve güzel bir bayan olan Eun Na,muazzam Türkçesiyle beni kendine hayran bıraktı.Samimi cevapları için kendilerine tekrar teşekkür ederim.

Asya Günlüğü: Kaç senedir Türkiye’desiniz?Öğrenci misiniz?

Eun Na : 22 yaşındayım.20 senedir Türkiye’deyim.İstanbul Üniversitesi Alman Dili ve Edebiyatı bölümünde öğrenciyim.

Asya Günlüğü: Türkiye’deki yaşantınızdan biraz bahseder misiniz?

Eun Na : Türkiye’de sevdiğim şeyler her gün denizi görebilmem ve büyük bir tarihin içinde yaşıyor olmam.Arkadaşlarım çok iyi ve ilgililer.Arkadaşlarımın çoğu Kore’yi çok seviyorlar.Çoğu Kore’yi Kore savaşından ve dünya kupasındaki maçtan ötürü biliyorlar ve seviyorlar.Türkiye’de bir yabancı olarak dışlandığımı hiç hissetmedim.20 senedir burada olduğumdan hiç yabancılık çekmiyorum,bir sorunum yok.Sadece Kore’nin kültürünü burada çok yaşayamıyorum.Çok sık görüşemediğim için akrabalarımı,arkadaşlarımı özlüyorum.İki senede bir Kore’ye gidiyorum.Burada yiyemediğim bir çok yemek var. Bulamadığımız çok malzeme var.O yüzden orada bol bol yemek yiyorum.

Asya Günlüğü: Türkçe’de zorlanıyor musunuz?

Eun Na : Türkçe kolay bir dil.Eski kelimelerde zorlanıyorum.Ö ve Ü lerin telafuzunda zorlanıyorum.Bir de argo kelimeleri ve cümleleri anlama da zorlanıyorum.

Asya Günlüğü: Türk gençleri ve Koreli gençler arasındaki en büyük farklar sizce nelerdir?

Eun Na : Çok fazla bir şey aklıma gelmiyor.Türkler sohbeti çok seviyor.Koreliler ise bir yerlere gitmeyi,takılmayı çok seviyorlar.

Asya Günlüğü: Koreli gençler Kore’de nasıl vakit geçirirler?

Eun Na : Lisede okuyan gençlerin tek düşündükleri şey ders.Başka hiçbir şey yapılmıyor.Üniversite’de okuyan gençler ise ders bitince takılıyorlar.Akşam içki sohbetleri oluyor.İçki Koreliler için çok önemli.İçtikçe alışıyorlar.İçki içmek biraz mecbur gibi.İş arkadaşlarıyla ayda bir gidip içilir.İçki sevmeyenlere iç,sarhoş ol diye sürekli baskı yapıp,veriyorlar.

Asya Günlüğü: Sizce Koreliler neden bu kadar zayıf?

Eun Na : Koreli gençler zayıf kalmak istiyorlar;çünkü zayıfın güzel olduğunu düşünüyorlar.Ünlülere çok özeniyorlar.Onlar çok zayıf olduğu için onlar gibi olmak istiyorlar.Onların modasını yaşamlarının heryerinde uygulamaya çalışıyorlar.Erkeklerin yapısı zayıf.Onlar bayanlar kadar zayıflığı önemsemiyorlar;fakat kas yapmaya önem veriyorlar.

Asya Günlüğü: Koreli gençlerde kız-erkek ilişkileri hakkında ne düşünüyorsunuz?

Eun Na : İlişkilerde de birbirine özenme var.Kişiye göre değişir tabi.Kızlar ilişkilerindeki güzel şeyleri diğer arkadaşlarıyla paylaşıp kıskandırmayı seviyorlar.Sonra o kişiler erkek arkadaşlarına biz niye böyle değiliz deyince sorunlar çıkıyor.Erkekler de, bir kızı çok severse kız ona kötü davransa da herşeye katlanıyor.

Asya Günlüğü: Korelilerde beyazlatıcı ürünler çok yaygın.Neden bu kadar çok beyaz kalmak isteniyor?

Eun Na : Ne kadar beyazsan o kadar saf olduğun düşünülüyor.Kore’de estetik de çok yaygın.Diğer ülkelerde insanın içine bakıyorlar.Kore’de ise malesef dış görünüş iç güzelliktan daha önce geliyor.

Asya Günlüğü: Kore’de aile bağları sizce kuvvetli mi?

Eun Na : Şimdiki gençler eskisi gibi ailelerine bağlı değil.Bayramlarda köye gidilirdi,toplanılırdı.Şimdi böyle gelenekler çok azaldı.

Asya Günlüğü: Koreliler yabancılara karşı biraz soğuk davranıyorlar.Sizce neden?

Eun Na : Koreliler kültürden dolayı biraz soğuklar.Dokunma fazla yok.Bizde en yakın eller verilir.Bu yüzden Türkler kadar sıcakkanlı olamayabiliyoruz.

Asya Günlüğü: Koreliler yabancı evliliklere nasıl bakıyorlar?

Eun Na : Önceden çok kötü bakılırdı.Şimdilerde ise Çin,Vietnam,Moğolistan başta olmak üzere bu ülkelerden bayanlarla evlilik çok arttı.Evlendirme firmaları bu ülkelerden evlenmek isteyenlere yardımcı oluyorlar.

Koreli erkekler yabancılarla çıkmayı hava atma gibi görebiliyorlar ama bence bu düşünce her erkek de olabilir.

Korede bazı insanlar evlenecekleri kişiye karar vermek için bir çok kişiyle çıkıyorlar.Bazıları da çok şart istiyorlar.Yaşlandıkça evlenme şartları azalıyor tabi.Bu arada boşanma oranı da çok yüksek

Asya Günlüğü: Kore’de intihar oranı çok yüksek.Bunun sebebi ne olabilir?

Eun Na : Kore’de insanlar birbirlerini çok fazla eleştiriyorlar. Başkalarının bizim hakkımızdaki görüşlerini kafamıza çok takıyoruz.Bu başlıca sebeplerden biri olabilir.

Asya Günlüğü: Koreliler bildiğim kadarıyla diğer uzakdoğu ülkeleri hakkında çok iyi şeyler düşünmüyorlar?Bu doğru mudur?Öyleyse sebebi ne olabilir?

Eun Na : Çinlileri ve Japonları çok sevmiyoruz.Eskiden onlar bizi “yemek” için çok uğraştılar.Çin eskiden komunizm için ülkemizle savaştı.Japonlar bizi nerdeyse 36 sene yönetti ve baskı yaptı.Ayrıca Çin ekonomik olarak çok ilerlediği için bundan korkuyoruz.

Yalnız bu aralar diğer Asyalılarla ilişkiler düzeliyor.Eskiden tanımadan Japonları hiç sevmezdim.Şimdi onları takip ederim.Animasyonlarına bayılıyorum.Bu ülkelere gidip geldikçe,onları tanıdıkça ilişkiler değişiyor,düzeliyor.

Asya Günlüğü: Kore’de bir turist olarak mutlaka yapılması gerekenler üzerine tavsiyeleriniz nelerdir?

Eun Na : Uzakdoğu diğer kültürlerden çok farklı.Öncelikle bunun iyi kavranması lazım.Kore’de herşeyde ayrıntılara,görselliğe dikkat edilir.Bu ayrıntılara turist olarak gidecekler de dikkat ederlerse her yer ve her şey çok ilgi çekici gelecektir.

Asya Günlüğü: Kore ve Korelileri sevenlere söylemek istediğiniz şeyler var mı?

Eun Na : Burada insanlar Kore’yle ilgili bilgileri sadece dizilerden,filmlerden ediniyorlar.Sadece güzel şeyleri görüyorlar.Evler güzel,sokaklar güzel,elbiseler güzel…Malesef Kore bunlar değil.

Gerçekten Kore’yi sevenler dilimizi öğrensinler.Kore’den Türkiye’de yatırım yapacak şirket çok.Yapabiliyorlarsa bu şirketlerde çalışmalarını tavsiye ediyorum.

Kore’yi ,Korelileri sevenler gerçekten neye hayranlar ;ünlülere mi,müziklere mi,filmlere ve dizilere mi bunu ayırt edebilmeliler.Körü körüne bağlanmamalılar.Her şey göründüğü gibi olamıyor malesef.Bunun ayırımını yapabilmeliler.

Türkiye’yi çok seviyorum.Türklere buradaki yaşamımda her daim nazik oldukları ve iyi davrandıkları ayrıca savaşta da bize yardımları için çok teşekkür ederim.

About admin